Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Poloha obce Zlatníky

Poloha obce

     Zlatníky sa rozprestierajú pod východnými svahmi a úbočiami Považského Inovca, na začiatku tzv. Suchej doliny. Ležia v západnej časti bánovského výbežku Nitrianskej sprašovej pahorkatiny. Stredom obce tečie potok Livina. Dedinu lemujú výrazne zalesnené chrbty bočných výbežkov pohoria. Reliéf územia chotára je značne vertikálne členitý s množstvom údolí, jarkov, strží, roklín a výmoľov.
     Od okresného mesta Bánovce nad Bebravou sú Zlatníky vzdialené 14 km. Zemepisná poloha chotára obce je v priestore určená súradnicami 48°41´25´´ - 48°46´severnej šírky a medzi 18°00´- 18°09´výchdonej dĺžky od Greenwicha.
     Chotár sa tiahne v severozápadne-juhovýchodnom smere v dĺžke asi 9 km . Priemerná šírka je asi 5 km. Katastrálne územie má rozlohu 5044 ha. Nadmorská výška v strede dediny dosahuje 270 metrov, no v chotári sa pohybuje v rozmedzí 260 m až 975 m n.m.
     Najnižšie položené miesto je pod obcou pri vyústení potoka do malohostianskeho chotára, najvyšším je vrch Vtáčí vŕšok, resp. Krželnica na západnej hranici chotára. Nadmorská výška hlavného hrebeňa Inoveckého pohoria, ktorý ohraničuje kataster Zlatník na severe a západe ,sa pohybuje v rozmedzí 764-975 m n.m. Tento horský hrebeň je zároveň rozvodnicou povodia Váhu a Nitry.
     Chotár Zlatník hraničí a priamo susedí s chotármi Podhradia, Prašíc, Nemečiek, Malých Hostí, Címennej, Dubodiela, Selca, Kálnice a Hôrky nad Váhom. Celkový katastrálny hraničný obvod meria 31,25 km.
      Do obce vedú dve štátne cesty III. triedy. Nimi je možné sa dostať do všetkých susedných obcí v rámci okresu. Zlatníky sú súčasťou Vyššieho územného celku – samosprávneho kraja Trenčín.
 


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka