Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

     V roku 1778 pečatili prvýkrát obecnou pečaťou s clonou. Pečať z červeného vosku použil richtár Martin Chocina až v roku 1781. Najstaršie pečatné znaky Zlatník majú podobný obsah i formu ako pečate viacerých obcí topoľčianskeho hradného panstva (premenovaného v 17. Storočí na panstvo Tovarníky).Obec slatinskej doliny Malé a Veľké Hoste, Pochabany, Zlatníky a sídlo panstva – Tovarníky používali úplne rovnaký pečatný symbol. Rytec typárií ich odlíšil iba kruhopisom. V strede pečatného poľa uprednostnil pšeničné klasy pred strapcami hrozna, typickými pre ostatné obce tovarníckeho panstva. A práve zhodnosť motívu i s jeho výtvarným stvárnením spôsobili, že predstavitelia obce od začiatku uprednostňovali erb, ktorý ich na prvý pohľad oslíšil od spomínanýh obcí. Starosta obce Jozef Masár požiadal v roku 1993 o vyhotovenie novodobých symbolov obce Miroslava Kollára. Autor vytvoril tri návrhy odlíšené farbami štítu a uložením figúr.V jednom návrhu dokonca použil v horných rohoch štítu zlatú hviezdu a strieborný polmesiac ako sprievodné znaky hlavného znamenia s odôvednením, že pochádzajú z erbu veľmožov slovanského pôvodu Hunt-Poznanovcov, ktorých príslušník, pán Bečanda vlastnil Zlatníky po roku 1245. Heraldická komisia Ministerstva vnútra SR však konštatovala, že v návrhu erbu je potrebné obsahovo sa pridŕžať pečatnej predlohy a zbytočnej ju nedopĺňať novými prvkami. Konečnú podobu erbu, splňajúcu všetky heraldické kritéria, odporučila na prijatie obecným zastupiteľstvom a na zaevidovanie do heraldického registra Slovenskej republiky v apríli 1994.

 

 

     Erb Zlatník pozostáva z červeného štítu, v ktorom zo zlatej trávnatej pažite vyrastajú tri zlaté klasy, sprevádzané zlatým čerieslom a lemešom.

 

     Vlajku obce tvorí sedem pozdĺžných pruhov striedavo vo farbách červenej a žltej(zlatej). Zlatá farba všetkých figúr nie je v slovenskej obecnej heraldike obvyklá, ale v prípade Zlatník je aj tzv. hovoriacim symbolom, lebo pripomína názov obce.

 


 

Vlajka a erb

Vlajka
Erb

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka