Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky obce

Zvonička

Zvonička
Zvon z r. 1739
Zvonička

 

O Zlatníckej zvoničke

V Zlatníkoch kostol nebol. Obyvatelia pochovávali svojich mŕtvych na cintoríne v Malých Hostiach. V 18. storočí však v obci postavili zvonicu, a pravdepodobne v tom istom čase vznikol aj miestny cintorín. Zvonica mala drevenú zrubovú konštrukciu, krytú ihlancovou strechou. Zvon v nej datovaný rokom 1739 ulial v Bratislave známy zvonolejár Ján Christelli. V roku 1984 postavili podľa starej novú zvonicu. Kaplnka s obdĺžnikovým pôdorysom a zalamovaným štítom v priečelí stála na cintoríne v 19. storočí.


 

Kostol

Kostol
Kostol-interiér
Kostol-interiér
Kostol-interiér

 
 

 

O Zlatníckom kostole

Nutnosť výstavby filiálneho kostola v Zlatníkoch odôvodňoval dekan Hieronym Kročka po roku 1989 snahou o obnovenie, resp. záchranu náboženského života v obci. V rokoch 1991 a 1992 sa konali sv. omše v kultúrnom dome. Základný kameň nového kostola posvätil pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve Slovenska. Autorom projektovej dokumentácie a zodpovedným za projekt kostola bol Ing. Ján Bezák z Tovarník, ktorý ho vyhotovil úplne zdarma. Arcibiskupský úrad v Trnave projekt schválil 12. júna 1991 a s výstavbou sa začalo v júli a v auguste 1991. O dva roky neskôr v októbri 1993 sa uskutočnila birmovka spojená so slávnostnou vysviackou kostola, ktorú vykonal trnavský pomocný biskup a generálny vikár Dominik Tóth. Kostol je zasvätený Panne Márii Kráľovnej a jej sviatok si obyvatelia každoročnej pripomínajú okolo 22. augusta tradičnými hodovými slávnosťami.
V interiéri kostola je oltárny obraz Panny Márie Kráľovnej, krížová cesta a veľký drevený kríž od drevorezbára Jána Chovana z Dekýša. Vo výklenkoch predsiene kostola sú dve sochy, vpravo socha Panny Márie Kráľovnej a vľavo socha Božského srdca.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka